7 steg som gör ditt nyhetsbrev till en succé
Internetworld har en artikel som går igenom 7 steg som gör ditt nyhetsbrev till en succé. Vad är det som skiljer spam från ett efterlängtat nyhetsbrev? De punkter som tas upp är följande:
- Rätt kanal för rätt mottagare
- Skicka ofta eller sällan?
- Att mäta öppningsfrekvens
- Nyhetsbrevets ”kuvert”
- Långa eller korta brev
- Produktinfo som enda innehåll
- Redaktionella texter
Läs gärna artikeln i Internetworld samt deras andra artikel Så blir det nyhetsbrev läst
Hej! Mitt namn är Martin och jag är en av personerna bakom Get a Newsletter. Om dagarna jobbar jag med att göra det enklare för våra användare att använda sig av nyhetsbrev i sin verksamhet. Bland annat så skriver jag nyttiga tips här i bloggen och i vårt nyhetsbrev som kommer ut en gång i månaden.
Detta blogginlägg publicerade jag fredag 25 januari 2008 kl. 12:15 under kategorierna E-postmarknadsföring.
Jag vill passa på att tipsa om vårt gratiskonto som du kan registrera, självklart är det inga dolda avgifter eller krångliga avtal.
Relaterade artiklar